Informace k testování v MŠ od 12.4.

Vážení rodiče,

od pondělí 12.4.2021 bude zahájen provoz mateřských škol a to pouze pro děti plnící předškolní vzdělávání a děti vybraných profesí dle rozhodnutí MZd. Do počtu nejvíce 15 dětí na 1 skupinu.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, podle kterého je osobní přítomnost dětí a všech zaměstnanců ve školách podmíněna negativním testem na přítomnost Covid-19.

Školám je udělena povinnost testovat. Testování umožní bezpečné prezenční vzdělávání v našich školách.

Naše mateřská škola bude testovat antigenními testy Covid-19 Test Kit ( Colloidal Gold Method)

a to 2x týdně (v pondělí a ve čtvrtek).

Pokud se dítě - předškolák - nebude účastnit vzdělávání z důvodu neúčasti na testování, škola bude evidovat absenci jako omluvenou! Škola však nemá dále povinnost zajistit distanční způsob vzdělávání pro toto dítě. Pouze bude přiměřenou formou informovat rodiče o náplni vzdělávání v daném týdnu.

Důležité!!

Testování ve školách je jen pro bezpříznakové děti i zaměstnance. Pokud se někdo necítí dobře, nebo má dokonce příznaky onemocnění Covid-19, měl by bez váhání zůstat doma, případně se obrátit na svého lékaře.

Před prvním nástupem do školky děti nepotřebují mít žádné čestné prohlášení o bezinfekčnosti!

Kdo se testovat nemusí?

Testování se neprovádí u osob, které doloží negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost viru SARSCoV-2 nebo negativního výsledku POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený na odběrovém místě, které nejsou starší 48 hod., a pokud tyto osoby nemají příznaky onemocnění COVID-19

Testování se neprovádí u osob, které absolvovaly z důvodu onemocnění COVID-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem. Tuto skutečnost musí osoba prokazatelně doložit . Pokud ji škole nedoloží, tak se účastní testování dle harmonogramu školy.

Testování se neprovádí u osob, které mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen ,,SPC") uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dní.

Testování u dětí

Testování samoodběrnými neinvazivními testy.

Není nutná asistence zdravotního personálu.

Malé děti si nemohou testování provádět samy! Testy proběhnou za asistence:

• zákonný zástupce, nebo
  • jiná osoba, musí mít souhlas nebo být pověřena zákonným zástupcem a zároveň s touto asistencí souhlasí

Není třeba se ničeho bát! Do sliznice testovaného se nedostane žádná cizí látka, stěr se provádí ničím nenapuštěnou vatovou tyčinkou. Manipulace s testem je snadná, výsledek je do 15 minut.

Instruktáž k nástupu dětí v pondělí 12.4.

Děti a rodiče se ráno po příchodu (za dodržení protiepidemických opatření - dezinfekce, rodiče respirátor nebo jinou uznávanou ochranu úst a nosu, děti mají chirurgickou roušku, rozestupy min. 1,5m) do MŠ ohlásí zvonkem u schodiště v hale. Dále se jim bude věnovat pověřená osoba personálu. Ta jim předá test a případně jim vysvětlí další instrukce. Rodiče dále test provedou s dítětem samy. Test bude proveden ve vstupním vestibulu před šatnou. Zde bude připraveno místo k testování ( vydesinfikovaný stolek se židlí pro dítě a rodiče, dezinfekce, rukavice). Hned po provedení  samotného testu rodič hlídá  15 minutový čas na svém mobilu (ne delší ne kratší) a čekají na určených místech ve vstupní hale na výsledek testu. Výsledek testu sdělí pověřené osobě, která výsledek zaznamená na přidělený arch. Podle daného výsledku - negativní - dítě si roušku z úst ukládá do sáčku a do skříňky- potom mohou rodiče předat své dítě ve třídě paní učitelce. Pokud bude výsledek -neprokazatelný- provede se test znovu. Výsledek - pozitivní- rodiče s dítětem odcházejí domů a informují svého dětského lékaře. I tak testování neznamená 100% ochranu, i nadále je nutné dodržovat ostatní režimová opatření.

Podrobné, důležité informace zde v odkazech:

V případě konkrétních mimořádných situací spojených s onemocněním covid-19 je škola vždy povinna postupovat podle pokynů KHS a dodržovat všechna aktuálně platná mimořádná opatření vyhlášená pro dané území příslušnou KHS nebo plošně MZd.

Podrobnější informace Ministerstva školství a Ministerstva zdravotnictví  pro školy zde v odkazech: