O naší mateřské škole

Michaela Kubicová

učitelka

Patricia Juráňová

vedoucí školní jídelny + pomocná kuchařka

Alena Mičůnková

samostatná kuchařka

Miroslava Blahová

uklízečka

Naše jednotřídní mateřská škola plní své poslání na samém okraji Valašska v pohraniční obci Střelná. Její historie nemá dlouholetou tradici. Byla otevřena v nově postavené budově 2. září 1978. Je umístěna na kopci nad vesnicí v čistém, klidném prostředí u lesa, daleko od hluku silnice, která spojuje obec se světem a vede přímo hranici se Slovenskem.

V nedávných letech škola bojovala o přežití. Trpěla nedostatkem přihlášených dětí. Naše školička pomalu a pracně získávala dřívější důležité místo ve zdejším kulturně společenském životě. Vyšla vstříc sociálnímu programu obce - v budově je provozována kuchyně pro žáky Základní školy, seniory a občany obce. Po několik let zde byla provozována také družina Základní školy, kde výchovnou práci s dětmi zajišťovaly učitelky MŠ. Dnes je také třída mateřské školy zcela zaplněna, o místo u nás kromě zdejších žádají také rodiče dětí z blízkých okolních obcí. Prostory mateřské školy jsou účelně řešeny se samostatnou hernou, lehárnou a třídou s přilehlým nově zrekonstruovaným sociálním zařízením. Toto uspořádání umožňuje vedení dětí k samostatnému chování a jednání aniž by byla ohrožena jejich bezpečnost. Je zde také dostatek místa ke kolektivním hrám i koutky, v nichž mohou mít děti soukromí. Vybavení umožňuje bezpečný pohyb dětí, sportovní vyžití i celkový osobnostní rozvoj. Veškeré prostředí je zařízeno novým nábytkem, udržováno v čistotě, je vkusně a esteticky upraveno. Na výzdobě se podílí i děti svými pracemi.

Budova školy v nedávných letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí - byla vyměněna okna, zateplena a nově opravena fasáda. V podkroví je provozována prostorná tělocvična, kterou využívají děti i žáci obou škol i zájmové složky obce.

Zmodernizována byla také kuchyně včetně skladů, provozních prostor a zázemí pro personál.

Budovu obklopuje nově zařízená rozlehlá školní zahrada s bohatým herním vybavením v přírodním stylu.

Naše zařízení přijímá děti zpravidla 3-6 leté, dle rozhodnutí ředitelky i děti od 2 let. Dítě mladší 3 let nemá na přijetí do mateřské školy právní nárok. O děti pečují 2 učitelky, které se střídají v ranní a odpolední směně a personál.

Fylosofie mateřské školy:

Cílem naší práce je vytváření krásných mezilidských vztahů, tak, aby se všechny děti staly soběstačnými osobnostmi schopnými si navzájem pomáhat. Chceme dětem nabízet příležitosti k učení, podporovat přirozenou touhu po poznání. Seznamovat je s hodnotami důležitými pro život ve společnosti, podporovat samostatnost v myšlení a jednání. Těchto cílů chceme dosáhnout cestou přirozené výchovy, hravými, nenásilnými metodami v příjemném a estetickém prostředí, v atmosféře klidu, radosti a bezpečí. Důraz bude kladen na seberealizaci každého jednotlivého dítěte, na možnosti svobodného výběru činností vedoucích k dosažení stanovených cílů.

Velkou pozornost věnujeme také spolupráci s rodiči a Základní školou Střelná.

Snažíme se o dostatečně pružný denní řád, který reaguje na individuální možnosti dětí, na jejich zájem o činnost, zaujatost a jejich potřeby.

Dětem chceme umožnit potřebné zázemí, klid, bezpečnost i soukromí.

• Usilujeme o vyváženost spontánních a řízených činností a snažíme se, aby děti měly dostatek prostoru a času pro spontánní hru.
  • Rodiče mají možnost přivádět své dítě do MŠ kdykoliv a podle svých potřeb (po vzájemné domluvě).
  • Všichni zaměstnanci školy reagují na individuální potřeby dětí a snaží se pomáhat v jejich uspokojování. Dětem se plně věnují.
  • Záměrem pedagogů je zatěžovat děti přiměřeně, v rámci jejich možností a umožnit dětem kdykoliv relaxovat.
  • Nově příchozím dětem nabízíme individuálně přizpůsobený adaptační režim.
  • Do denního programu pravidelně zařazujeme zdravotně preventivní pohybové aktivity, grafomotorická cvičení.
  • Usilujeme, abychom děti podněcovali k vlastní aktivitě a experimentování a umožňujeme jim pracovat svým tempem.
  • Postupně vytváříme podmínky pro individuální i skupinovou práci

Při plánování denních činností vycházíme ze Školního vzdělávacího programu školy s názvem : "Nech mne, mámo, půjdu sám!" , s ohledem na vzdělávací potřeby dětí, jejich možnosti a zájem.

Aktivity mateřské školy pro všechny děti:

pravidelné:

• vánoční besídka a jarmark
  • návštěva knihovny
  • Fašanková obchůzka
  • oslava Dne matek v KD
  • Dětský den v rámci MŠ( Cesta za pokladem, závodivé aktivity)
  • exkurze do ZOO, na nádraží, k dobrovolným hasičům
  • rozloučení s předškoláky s táborákem

příležitostné

• divadelní představení v ZŠ
  • účast na výstavách