Vzdělávání. Když jaro ťuká.

Jak se rodí jaro

Když jaro ťuká na vrátka

Jaro ťuká na vrátka- petrklíče, kuřátka

snad už s sebou přinese. Však už bylo na čase.

Zima byla k nepřečkání, s Moranou ji odnesem.

Povídáme si

Je to nádhera! Příroda se probouzí po zimním spánku. Hřeje nás sluníčko. Můžeme se těšit z prvních jarních květin. Které to jsou? Jaké jsou charakteristické znaky jara?

- Můžete využít nejen procházku do přírody, ale i různé knížky, které jistě doma máte. Děti si budou rozvíjet slovní zásobu. Všímají si změn okolo sebe. Uvědomují si časové pojmy (roční období, střídání) a charakteristické znaky jara. Vnímají, že svět má svůj řád, je pestrý a různorodý.

Začneme vůní jarních kvítků.

Znáš nějaké? Rostou nebo kvetou na vaší zahradě. Nebo viděli jste je teď někde v přírodě? Přivoněli jste si k nim?

Pokuste se vytleskat názvy květin na slabiky, určit počáteční hlásku ve slově a zaznamenejte. Jsou nějaká slova shodná počáteční hláskou nebo mají stejný počet slabik? Kočičky, petrklíče, sněženky, bledulky, krokus, sedmikráska, sasanka, hyacint, tulipán, narcis.

Slunce

Slunce volá na sněženku,

podívej se jak je venku.

Slunce volá do oken,

děti, haló, pojďte ven!

Sluníčko se moc snaží a jeho paprsky začínají mít velkou sílu, ale přesto přišel mrak, který zakryl jednu stranu jarních květin. Pomůžeš rozluštit, který stín patří ke které kytce? Spojuj  čarou nebo jenom prstíkem na obrazovce  se správným stínem.

Pracovní listy

Obtahuj podle předlohy.

Pexeso vymaluj, vystřihni a společně si zahrajte.

Sudoku

I kdyby se sluníčko schovalo nějaký den za mraky, máme pro Vás inspiraci na jednu hru s názvem "Jarní sudoku". Principem hry je doplnit obrázky do prázdných okýnek, které se nesmí opakovat ve svislé ani vodorovné řadě...tak s chutí do toho...

Cvičení

Klikni zde na MEDVĚDA a zacvič si s Honzou Onderem :)

Odpočinek s žabáky

ŽABÁK Z BAŽIN -klikni

Jaro přímo volá po úklidu. Odhazovat harampádí do přírody se sice nesmí, ale realita je trochu jiná. Filip, Anička a Hubert dají pořádně za vyučenou tomu, kdo znečistil studánku, ve které bydlí jejich kamarádky žabky. Černá skládka totiž není žádná legrace!

Těším se k zápisu

KLIKNI  urči, co si oblečeš k zápisu.

KLIKNI a urči, co si dáš do školní aktovky.

KLIKNI a zahraj si pexeso.

Vyber si

tvoření

Pampelišky

- temperové barvy, žlutá a zelená, vidlička na otisk květu, štětec na stonky,  tvrdý papír

Pokud nemáš doma temperové barvy, nevadí. Máš tu jinou techniku:

Zahrádka

- šablonku si vykresli pastelkami, nůžkami vystřihni, přelož podle vyznačených přerušovaných čar, lepidlem slep vyznačené kraje

Tulipány

- temperové barvy, vidlička na otisk květu, štětec na stonky, temperové barvy

Pracovní listy

Najdi a spoj rýmy, obrázek vymaluj.

Na závěr

... jsme si pro Vás připravili zábavnou, třeba i dobrodružnou cestu do jarní přírody. Vezměte si s sebou...lupu, papír, tužku (pastelky), dalekohled, košík a nezbytnou svačinku.

Vydejte se do okolí na "Jarní procházku".

Mějte oči dokořán a hledejte věci, které jsou v tabulce zobrazeny, které objevíte - vybarvíte.