Téma týdne- Vítáme nový rok! Na tři krále, o krok dále! Vzdělávání v době přerušení provozu MŠ

04.01.2021

Milé děti, moc Vás zdravíme k Vám domů. Začal nám nový rok a vy jste se doma v den, kterému se říká Silvestr, rozloučili ze starým rokem 2020.  Pokud jsi s rodiči vydržel vzhůru až do půlnoci, mohli jste přivítat Nový rok 2021. Jistě jste si s rodiči a sourozenci přáli všechno nejlepší do nového roku 2021, připili jste si dětským šampaňským a pozorovali ozářenou oblohu od vystřelených raket. Ze školky všem dětem chceme popřát také hodně zdraví, štěstí a spokojených, společně strávených chvil ve školce s kamarády.

Protože si ale musíme v dnešní době, kdy je rozšířena nákaza onemocnění Covid-19 chránit hlavně své zdraví, do školky se vrátíme všichni raději o týden později.

Proto, všem dětem ze školky, posíláme hravé úkoly, které si můžete společně s rodiči splnit a dozvědět se, že Vánoční doba ještě nekončí, protože nás čeká ještě jeden svátek, který slavíme 6. ledna. Je to svátek Tří králů. Každý rok k Vám domů přijdou Tři králové. Jsou to převlečené děti, zpívají po domech koledu My tři králové jdeme k vám. Rodiče třem králům darují do pokladničky penízek určený pro chudé lidi, kteří potřebují naši pomoc. A o čem vypráví legenda?

Legenda Tři králové

Na východ od Betléma v daleké zemi žili tři králové - mudrci. Jmenovali se Kašpar, Melichar a Baltazar. Přečetli mnoho moudrých knih a pozorovali hvězdy a jejich pohyby. Když se na obloze objevila nová hvězda a když zjistili, že září nad Judskou zemí, velice je to rozrušilo.

"Proroci předpověděli, že se v judském Betlémě narodí významný vládce. A teď jsme viděli jeho znamení." Tři králové se rychle vydali na cestu a každý z nich zakoupil pro mladého krále drahocenný dárek. Pak osedlali velbloudy a vydali se na dlouhou pouť na západ. Nová hvězda na nebi jim jasně označovala cestu. Nejdříve přišli do Jeruzaléma. V té době vládl v Jeruzalémě král Herodes. Když uslyšel o třech cizincích hledajících nového krále, dostal strach. Jestliže se objevil nový vládce, jehož narození zvěstovala jasná hvězda, musí to být někdo opravdu velice významný. A co potom bude s ním, králem Herodem?

Herodes si zavolal tři krále, Kašpara, Melichara a Baltazara do svého paláce a začal se jich vyptávat na dítě.

"Narodil se v Betlémě!" Sdělil mu jeden z těch třech králů. Neboť to tak předpověděli proroci. "To dítě se stane největším králem, jakého svět kdy poznal." Bylo to tedy tak, jak se obával. Herodes věděl, že musí nějakým způsobem to dítě zničit. "Také bych chtěl navštívit tohoto nového krále," oznámil těm králům. "Až se budete vracet do svých zemí, zastavte se nejdříve v Jeruzalémě a řekněte mi, kde ho naleznu, abych se i já mu mohl poklonit." Tři králové mu to slíbili a odjeli z Jeruzaléma. Celou cestu až do Betléma sledovali jasnou hvězdu.

Ta zářila přímo nad chlévem a osvětlovala Marii, Josefa a malého Ježíška, kterého Maria držela v náručí. Tři králové rozpoznali, že je to urozené a vznešené děťátko a padli na kolena, aby se mu poklonili. Pak mu odevzdali své dary: zlato, kadidlo a myrhu. "A teď se musíme vrátit k Herodovi, abychom mu sdělili, kde mladého krále najde", pravil jeden ze tří králů, leč tu noc se jim všem zdál sen. V něm je anděl varoval, aby Herodovi neříkali, kde Ježíšek je, neboť by jej žárlivý král přišel do Betléma zabít. Tři králové se proto vrátili do svých zemí jinou cestou.

Úkoly:

1. Jak se podle legendy tito tři králové jmenovali?

2. Jak získali Tři králové svou moudrost a co pozorovali na nebi?

3. Kam se tři králové - tito mudrci vydali?

4. Jak se jmenoval král, který vládl v Jeruzalémě?

5. Co po celou dobu cesty do Betléma mudrci sledovali?

6. Komu se přišli tři králové poklonit?

7. Jaké dary mu přinesli?

8. Koho Maria držela v náručí?

9. Vybarvi si obrázek Tří králů nebo si nakresli Tří králů podle sebe..

10. Zazpívej si koledu - My tři králové jdeme k vám

11. Nauč se jednu básničku, která se ti líbí.

12. Vypracuj další pracovní listy.

Na tři krále

Na tři krále za vesnicí,

bloudí sněhem koledníci.

Šlapy, šlapy, šlápoty,

pletou se jim do noty.

Ťuky, ťuky,  už tu jsou,

štěstí, zdraví vynšujou.

Hádej!

Jede, jede vlak, má 12 vagónů.. Každý vagón má 4 kupé, v každém kupé 7 lidí.

Ať mi řekne, kdo to vidí, co to je?

(Rok, měsíce, týdny, dny).

Nový rok!

Nesu Vám, lidičky,

nesu Vám novinu,

starý rok překročil, osudnou hodinu.

Nesu Vám, lidičky, nesu Vám vzkaz,

že ten rok letošní, začíná zas!

Leden

Leden najdeš v kalendáři,

hned na prvním místě.

A že v lednu sněží, mrazí,

to je téměř jisté.

Pranostiky:

Na Tři krále, o krok dále.

Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Jak to bylo u nás o Vánocích?

Povídej, jak jsi rozbaloval dárek...